Welcome!

Thanks for stopping by. Please leave a comment and let us know you were here.

Tuesday, January 10, 2012

Buying in Bulk

Buying in bulk can save you money. I have been buying shredded cheese in a bag when it’s on sale for 10/$10. But we haven’t had that kind of a sale in quite sometime and my stores were getting low.


So I bought a big bag of shredded cheese. This bag is equal to 8 cups and was $6.51. The smaller 2 cup packages were selling for $1.78. I got the bigger bag, dumped it all into a bowl and made my own 2 cup bags:




The funny thing is the big bag held MORE than 8 cups. I actually got 9 cups out of it! This was a savings of $.61 and less than 3 minutes of my time to break it down into smaller bags, but remember those pennies add up!